alchemia harry'ego pottera

Ciekawostki o Harrym Potterze

Interesują cię ciekawostki o Harrym Potterze? W Internecie można ich znaleźć naprawdę wiele. My jednak nie chcemy mówić o tym, na ile języków zostały przetłumaczone książki J.K. Rowling, albo jaki aktor miał zagrać jaką postać w filmie. Mamy dla ciebie coś naprawdę wyjątkowego!

 • jak wiele wspólnego ma Harry Potter i alchemia?
 • co symbolizują różne postacie?
 • dlaczego horkruksów jest właśnie siedem?
 • jakie znaczenie mają tytuły poszczególnych tomów?

Artykuł pochodzi ze strony Harry Potter for Seekers. Jest nam niezmiernie miło, że dostaliśmy zgodę na jego przetłumaczenie i opublikowanie go tutaj. Ta treść naprawdę potrafi otworzyć oczy. Ostrzegamy! Po tej lekturze już nigdy nie spojrzysz na Harry’ego Pottera tak samo!

Hans Andréa – symboliczne znaczenie Harry’ego Pottera

Harry Potter jest pełen bogatej alchemicznej symboliki. Na przykład Kamień Filozoficzny, wspomniany w tytule części pierwszej, jest bardzo starożytnym, alchemicznym symbolem. Nicholas Flamel był autentyczną postacią mieszkającą we Francji w XIV wieku. Mówi się, że prawdopodobnie zdołał otrzymać ten kamień. Nazwisko innego historycznego alchemika, Johna Dee, ukryto w części piątej –Hagrid podróżuje do Dijona (Dee Johna) we Francji. Ale jedną z największych przesłanek, do tego że Harry Potter jest alchemiczną opowieścią, są jego podobieństwa do książki opublikowanej w 1616 roku – Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża.

Znani alchemicy
Znani alchemicy: po lewej Nicolas Flamel, po prawej John Dee

Co to jest alchemia?

Mogłoby się wydawać, że alchemia to nudne studiowanie spleśniałych starych książek i rękopisów, pełnych tajemniczych wykresów oraz zaszyfrowanych tekstów. Nic bardziej mylnego! Żyjąca Alchemia, o której tutaj piszemy, jest metodą przemiany istoty ludzkiej ze śmiertelnego, biologicznego tworu natury, w nieśmiertelne Dziecko Boga. W istocie to oznaczała „przemiana ołowiu w złoto”. Jednakże by jej dokonać, potrzebny jest Kamień Filozoficzny. Gdzie można go zdobyć? Musisz stworzyć go sam!

Zanim zostaną przedstawione ciekawostki o Harrym Potterze, potrzebne jest drobne wprowadzenie. Każdy poszukiwacz ma w sercu czystą, wieczną Iskrę Boga; to właśnie dzięki niej możesz stworzyć Kamień Filozoficzny w samym sobie! Harrym Potterze Iskra Boga jest symbolizowana przez Lily, matkę Harry’ego. Aby obudzić tę różę serca należy:

 • zrozumieć, że ten wszechświat to nie prawdziwa rzeczywistość, ale trójwymiarowy świat natury, gdzie wszystko krąży w niekończących się cyklach narodzin, życia i śmierci, oraz
 • zatęsknić za życiem w boskim świecie, czasami nazywanym Królestwem Niebieskim, Tao, Nirvaną, lub Szóstą Sferą Kosmiczną (żyjemy w Siódmej Sferze Kosmicznej).

Kluczowe znaczenie tęsknoty – Jamesa Pottera

Ta tęsknota za Bogiem jest symbolizowana w alchemii przez jelenia. Ślub Jamesa z Lily symbolizuje pierwszy krok alchemika na ścieżce: pojawienie się trwałej, niezachwianej tęsknoty za Bogiem. To właśnie ta tęsknota oznacza przyciąganie duchowych sił (które nazywamy astralnymi) konkretnej jakości.

Jeleń

Najwyższa i najczystsza tęsknota ma swoje źródło w Bogu. Przyciąga ona do serca alchemika potężne światło o nadzwyczaj wysokiej wibracji. To natomiast powoduje, że pąk lilii (Lily) rozkwita, otwiera się i rodzi nową duszę, symbolizowaną przez Harry′ego. W istocie – Harry Potter jest faktycznie żyjącym Kamieniem Filozoficznym.

Chociaż nowa dusza rodzi się w sercu to nie wystarczy, by stanąć na drodze wyzwolenia. Alchemik musi poddać się jej, czyniąc ją najważniejszą w swoim życiu. W rezultacie powoli wypełnia ona całe jego ciało niczym ogień. Ogień ten oczyszcza i uświęca alchemika. To proces zwany „transmutacją”. Rozprzestrzenia się przez krew, autonomiczny układ nerwowy i hormony gruczołów wydzielania wewnętrznego. Skutkiem tego procesu jest budowa nowego „drzewa życia” w rdzeniu kręgowym.

Narodziny Nowej Świadomości

Kiedy proces jest kompletny, tzn. kiedy alchemik znalazł Świętego Graala (co oznacza bycie całkowicie czystym i bezinteresownym), Duch Święty może podarować Nową Świadomość. Oznacza to zjednoczenie z Bogiem i całkowite uwolnienie od śmierci, trójwymiarowego wszechświata, czasu, cierpienia i zła. Poszukiwacz użył Kamienia Filozoficznego, by przemienić swój własny, ołowiany byt w Złoto Ducha oraz by sporządzić Eliksir Życia, który obdarzy go życiem wiecznym w Boskim Świecie.

Wtedy alchemik rozpoczyna proces transfiguracji, w którym stara, biologiczna osobowość jest systematycznie rozkładana i zastępowana przez Człowieka Doskonałego. Kandydat staje się dzieckiem Boga, z niezniszczalnym ciałem oraz umysłem połączonym z Bogiem i Jego Duchem.

Ciekawostki o Harrym Potterze: symbole

Symbole pomagają nam zrozumieć alchemię, jednakże sama alchemia nie jest symboliczna. To rzeczywisty proces zachodzący w ciele fizycznym, jak również w ciałach niewidzialnych: eterycznym, astralnym i mentalnym. J.K. Rowling ukrywa w swojej historii symboliczny opis alchemicznego procesu, ale dla tych, którzy znają tę symbolikę, wyłania się on, niczym znana twarz z tłumu.

Oto ciekawostki o Harrym Potterze: lista symboli wraz ze znaczeniem:

SymbolZnaczenie
Harry Potternowa, nieśmiertelna dusza
Hermiona Grangernowy umysł Alchemika
Ron Weasleyziemska, biologiczna osobowość
Albus DumbledoreBoskie Słońce: gnoza, Duch Święty
Rubeus HagridBoddhisattwa, Klucznik wprowadzający poszukiwaczy na Ścieżkę
Lily PotterBoska Iskra
James Pottertęsknota za Bogiem
Voldemortnieśmiertelne, ale grzeszne wyższe „ja” ludzkiego mikrokosmosu
Syriusz Blackżywy Plan Boga
rodzina Weasley’ówsiedem czakr i odpowiadające im gruczoły wewnętrzne
Neville Longbottommedulla oblongata – rdzeń przedłużony
Severus Snape„czarna” strona osobowości
Remus Lupin„szara” strona osobowości
Draco Malfoyogień wężowy w rdzeniu kręgowym
Crabbe i Goylelewy i prawy kanał sympatycznego układu nerwowego
Narcyza Malfoyciało fizyczne
Lucjusz Malfoyumysł i jego uczucie wyższości
Zgredekuwolnione ciało eteryczne
Stworekpozostałość starego, ziemskiego ciała eterycznego
Grimmauld Place 12pozostałość starej, ziemskiej części mikrokosmosu
Znicznowa, boska świadomość

Jeżeli czytasz Harry’ego Pottera, mając na uwadze tę symbolikę, historia przekształci się z ekscytującej bitwy dobra ze złem, w opis drogi prowadzącej do absolutnego wyzwolenia od śmierci, cierpienia i zła.

Jak daleko sięgają korzenie alchemii?

Tak naprawdę rzeczywiste korzenie Alchemii nie są ziemskiego pochodzenia. Alchemiczny język to jeden z wielu symbolicznych sposobów ukazania ludzkości, jak powrócić do Prawdziwego Ducha – Boga. Od czasu upadku człowieka Bóg wzywa swoje dzieci do siebie. Natomiast ludzie, którzy znaleźli drogę powrotną, utrzymują kontakt z ludzkością i ciężko pracują, by pomóc innym odnaleźć tę ścieżkę.

Robią to poprzez przekazywanie symbolicznych opowieści, które rezonują potężnie w podświadomości milionów ludzi. Nie mają one historycznych odniesień, ale są przewodnikami na drodze powrotnej do rzeczywistego domu człowieka.

Symboliczne opowieści oddziałują na naszą podświadomość

Przykłady takich symbolicznych przekazów są zawarte w Biblii, greckich legendach, dobrze znanych bajkach, mitach o Świętym Graalu, czy mitach stworzenia wielu narodów i ludów. Zawierają je pisma wszystkich starożytnych religii, a także wiele – zarówno historycznych, jak i współczesnych – dzieł o podróżach i poszukiwaniach bohatera. Do najbardziej potężnych dzieł tego rodzaju zaliczyć można Alchemiczne Gody Chrystiana Różokrzyża, ale do najpopularniejszych – zdecydowanie Harry Potter.

Na tej podstawie możemy zrozumieć, dlaczego ludzie różnych wyznań i religii, poznając ciekawostki o Harrym Potterze, o których tutaj mowa, widzą własne nauki. Wszystkie tego typu opowieści to wyraz tęsknoty Boga, przywołujący z powrotem do siebie swoje zagubione dzieci.

Droga powrotu do boskiego życia

Alchemiczne Gody Chrystiana Różokrzyża - \lina ratunkowa
Ilustracja z „Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża” – lina ratunkowa

Mówiąc wprost: musimy zburzyć nasze ziemskie „ja” i ponownie odbudować nowego, wiecznego człowieka. Stare ziemskie „ja”, którym jesteśmy, jest biologicznym zjawiskiem tej natury i nie jest w żaden sposób użyteczne dla Boga. Dlatego Jezus mówi w Biblii: zburzcie tę świątynię, a w trzy dni ją odbuduję (J 2, 19).

W głębi serca znajduje się wieczne, niezniszczalne ziarno doskonałego dziecka Bożego, które umarło po upadku, ale które może być przywrócone do życia przez nasze samopoświęcenie się. Jezus, Harry, a także wielu innych mitycznych bohaterów przeszłości poświęciło się, by dostąpić zmartwychwstania, tak byśmy wszyscy mogli przejść przez Bramę Saturna (jak określają to Różokrzyżowcy) i przywrócić do życia Jedyne Prawdziwe – dziecko Ducha Prapoczątku.

Jasna strona śmierci

Ta śmierć w samopoświęceniu nie jest wcale bolesna, jak mówi Harry′emu Syriusz w tomie siódmym. Cierpienie bywa również oczyszczające i wyzwalające z trójwymiarowego świata. Mowa o procesie przemiany, który dzielimy na trzy fazy, w alchemii nazwane: Nigredo, Albedo i Rubedo (więcej o nich później).

Śmierć starego człowieka w samopoświęceniu jest symbolizowana w Harrym Potterze przez śmierć ósmego fragmentu duszy Voldemorta, którym jest blizna Harry′ego. Potter powraca z tej śmierci i w dalszej kolejności uwalnia świat od zła. W praktyce oznacza to, że stara biologiczna świadomość jest „pochłonięta w zwycięstwie”; jest wzniesiona przez Nową Boską Świadomość. To tak, jakby płomień świecy połączył się ze Słońcem.

Ciekawostki o Harrym Potterze pokazują, o czym tak naprawdę są te książki: o śmierci i zmartwychwstaniu!

Dostąpienie zmartwychwstania jest doświadczeniem niewiarygodnego zachwytu, który nigdy się nie kończy. Istota ludzka z Nową Świadomością doświadcza Boga żyjącego w jego sercu. Wynika z tego poczucie całkowitego wypełnienia Miłością, która obejmuje wszystkie stworzenia i pracuje dla przyprowadzenia ich z powrotem do Boga. Ten stan można porównać do niekończącego się uniesienia serca, który wyzwala pragnienie tańczenia, krzyczenia z zachwytu i obejmowania każdego, by popchnąć wszystkich ponownie w ramiona Ojca.

Harry Potter i Alchemiczne Gody

Jest zbyt dużo podobieństw między Harrym Potterem a Alchemicznymi Godami Chrystiana Różokrzyża, by mogły być tylko zbiegiem okoliczności. Wiele innych książek zawiera co prawda wątki lub symbole występujące również w serii J.K. Rowling, ale główna struktura, fundamenty historii, pochodzą prosto z Alchemicznych Godów.

“Ale co z tego?” – mógłbyś zapytać.

Jeżeli Alchemiczne Gody Chrystiana Różokrzyża są realnym i niezwykle ważnym punktem odniesienia Harry′ego Pottera – a zapewniamy, że tak właśnie jest! – to ma to najwyższe znaczenie dla określenia tego, czego rzeczywiście dotyczy książka i jakie skutki dla całego świata niesie jej obecność. W samym tytule są trzy bardzo ważne odniesienia. Historia jest:

 • alchemiczna;
 • chrześcijańska;
 • różokrzyżowa.

Oto kolejne ciekawostki o Harrym Potterze – zestawienie podobieństw między dwiema książkami:

ALCHEMICZNE GODYHARRY POTTER
Czarny Król (umiera)Snape (umiera)
Szary Król (umiera)Lupin (umiera)
+ jego młoda żona (umiera)Tonks (umiera)
OblubienicaFleur
OblubieniecBill Weasley
Chrystian Różokrzyż (CRC)Harry
Dziewica AlchemiaMcGonagall
Starzec z wieżyDumbledore
Strażnik Bramy (Klucznik)Hagrid
niegodni królowieGilderoy Lockhart

Inne symbole i podobieństwa

ALCHEMICZNE GODYHARRY POTTER
starożytny zamekzamek Hogwart
CRC otrzymuje zaproszenie podczas burzyHarry otrzymuje zaproszenie podczas burzy
historia CRC trwa 7 dnihistoria HP trwa 7 lat
CRC „wybrał” jedną spośród 4 drógHarry „wybrał” jeden z czterech domów
posiłki były oświetlane przez unoszące się w powietrzu świeceposiłki były oświetlane przez unoszące się w powietrzu świece
Feniks pojawia się podczas pogrzebu (na fladze)Feniks pojawia się podczas pogrzebu (w dymie)
ptak w Wieży OlimpuFeniks Fawkes
Wieża OlimpuOlympe (Maxime)
morze w pobliżu zamkujezioro w pobliżu zamku
Nimfy w morzuSyreny w jeziorze
Brama Saturna na ósmym piętrzełuk z zasłoną
Świątynia WenusPokój Miłości
Symbol Wiecznego Życia (czaszka z wężem w ustach)Mroczny Znak (czaszka z wężem w ustach)
CRC śni o próbie pchnięcia otwartych drzwiHarry śni o próbie pchnięcia otwartych drzwi
chełpliwi królowie otrzymują „Haustus Oblivionis” – napój zapomnieniaGilderoy Lockhart rzuca zaklęcie “Oblivate” i traci pamięć
Jednorożec, Gryf, Lew, Trzygłowy Pies, Wąż, FeniksJednorożec, Gryf, Lew, Trzygłowy Pies, Wąż, Feniks
złota głowa (statua Nebuchadnezzara)złota głowa (statua w Ministerstwa Magii – świstoklik tom 5)
sen z nożyczkamisen z nożyczkami
ruchome obrazyruchome obrazy (portrety)
CherubinCherubin (u Maddame Puddifoot)
wspomniany Paracelsuswspomniany Paracelsus (karta z czekoladowych żab)
CRC otwiera złotą kulę za pomocą diamentuHarry otwiera złotą kulę za pomocą słów „niedługo umrę”
symbol monady Johna Dee pojawia się na marginesieimię Johna Dee ukryte w tekście tomu 5

Czy J.K. Rowling jest alchemikiem?

Wszystkie te podobieństwa nie są zaskakujące wobec tego, co J.K. Rowling powiedziała w 1998 roku:

Nigdy nie chciałam być czarownicą, a alchemikiem, ale to już bez znaczenia. By wymyślić ten świat czarodziejów, studiowałam olbrzymie ilości materiałów o alchemii. Być może większości z tego nigdy nie użyję w książkach, ale chcę wiedzieć szczegółowo co magia może, a czego nie, tak by historia była spójna.

Ciekawostki o Harrym Potterze - Monada hieroglificzna
Monada hieroglificzna Johna Dee

Najważniejsze podobieństwa między Harrym Potterem a Alchemicznymi Godami to:

 • symbolika w obu z nich jest ukryta;
 • na pierwszy rzut oka historie nie mają duchowego przekazu;
 • zawierają walkę, przygody oraz zjawiska, które nie mogą zdarzyć się w rzeczywistości.

Raz zrozumiana symbolika Alchemicznych Godów może poprowadzić przez całą alchemiczną podróż, której kulminacją jest ponowne połączenie ziemskiego, śmiertelnego człowieka z Absolutem. Aby to mogło być możliwe, musi nastąpić proces przemiany biologicznego człowieka w pierwotnego, Niebiańskiego Człowieka, polegającym na nierozerwalnym połączeniu Ducha, duszy i osobowości człowieka.

Oto przesłanie zarówno Alchemicznych Godów, jak i Harry’ego Pottera. To opowieść o misji, jaką „ja” wykonuje dla Boga. To najlepsza ciekawostka o Harrym Potterze, jaką możecie poznać.

Celem tej witryny jest pokazanie tym, którzy posiadają otwarte umysły i serca pragnące prawdy, że Harry Potter jest mapą i drogowskazem do wyzwolenia. Każdego prawdziwego poszukiwacza może on doprowadzić do odkrycia samego siebie oraz pomóc rozpocząć ekscytującą i niesamowitą podróż do Boga.

Ojciec alchemii XX wieku: Jan van Rijckenborgh

Jan van Rijckenborgh, którego nazywamy ojcem alchemii dwudziestego wieku, jest stosunkowo nieznanym autorem. W serii swoich książek opisał on proces alchemicznej przemiany, które może zmienić człowieka z biologicznego stworzenia w nieśmiertelne, doskonałe Dziecko Boże. W swoich książkach wyjaśnił on m.in. symbolikę Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża – bez tego objaśnienia historia Chrystiana Różokrzyża byłaby zupełnie niezrozumiała dla większości ludzi.

Uważamy, że J.K. Rowling przeczytała objaśnienia Rijckenborgha i była pod ich głębokim wpływem, pisząc swoje książki. Wszystko wskazuje na to, że autorka użyła Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża jako podstawy fabuły Harry’ego Pottera, a najgłębsza warstwa znaczeniowa oraz symboliczny fundament jej opowieści mogą pochodzić z pism Jana van Rijckenborgha:

 • Nadchodzący Nowy Człowiek opisuje znaczenie Syriusza,
 • Gnoza w Aktualnym Objawieniu przedstawia główne wydarzenia z Komnaty Tajemnic, a
 • podczas czytania Pragnozy Egipskiej można zobaczyć dużo znajomych idei, takich jak symbolikę stojącą za rodziną Weasley’ów i blizną Harry′ego.

Ciekawostki o Harrym Potterze: wyzwolenie

W jaki sposób Harry Potter opowiada nam o wyzwoleniu od śmierci, cierpienia i zła? Każda część Harry’ego Pottera ukazuje chłopca zaangażowanego w „uwalniający czyn”. Siedem horkruksów natomiast to łańcuchy wiążące go z tym światem, które Harry i jego przyjaciele ostatecznie zrywają.

Siedmiopoziomowa struktura istoty ludzkiej i „Harry′ego Pottera”.

Ludzką osobowość tworzy siedem sfer, z których każda składa się z atomów i sił innego wymiaru. Spośród nich, tylko forma fizyczna jest widzialna i uznana przez obecną naukę. Poniższa tabela przedstawia siedem płaszczyzn oraz odpowiadających im siedem części Harry’ego Pottera. Ponadto, w trzeciej kolumnie ukazuje, jak bohater osiąga uwolnienie na danej płaszczyźnie.

Sfera fizycznaHarry Potter i Kamień FilozoficznyHarry zdobywa Kamień Filozoficzny,ponieważ nie pragnie go wykorzystać: odłączenie się od fizycznego dobrobytu i życia
Sfera eterycznaHarry Potter i Komnata TajemnicHarry uwalnia Zgredka, symbol ciała eterycznego
Sfera astralnaHarry Potter i więzień AzkabanuHarry uczy się zaklęcia Patronusa, które umożliwia mu odpędzenie Dementorów – istot astralnych
Sfera mentalnaHarry Potter i Czara OgniaRóżdżka Harry’ego, symbolizująca jego siłę woli, pokonuje różdżkę Voldemorta
Psychiczne „ja” (albo ego)Harry Potter i Zakon FeniksaMiłość Harrego do Syriusza uwalnia opętany przez Voldemorta umysł Harrego
Emocjonalne „ja” (albo ego)Harry Potter i Książę PółkrwiMedalion, symbol emocjonalnego „ja”, zniknął z jaskini, symbolu serca
Świadomość „ja” (lub jaźń)Harry Potter i Insygnia ŚmierciVoldemort zabija horkruksa ukrytego w bliźnie Harry’ego, symbolu świadomości „ja”

Powyższa koncepcja siedmiopoziomowej struktury istoty ludzkiej została zaczerpnięta z Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża (tom 2, str.177). W Alchemicznych Godach czytamy bowiem o Wieży Olimpu , ktora posiada siedem poziomów – jak czytelnik może się domyślić, każdy reprezentuje jedną z siedmiu płaszczyzn.

Siedem stopni na schodach do Nieba

Ważne, aby zrozumieć, iż każdy krok do wyzwolenia jest ogromnym postępem w kierunku ponownego zjednoczenia się z Bogiem i wkroczenia do Królestwa Światła. Trzeba jednak pamiętać, że wymaga to wiele lat oraz bezwzględnego poświęcenia.

Spróbuj tylko wyobrazić sobie, co by było, gdybyś w pełni ukończył pierwszy stopień, oznaczający odłączenie się od fizycznego życia i dostatku. Całkowicie opuściłaby cię chciwość i troska o dobytek. W rezultacie nie chciałbyś również żyć dłużej, niż dane ci jest przez Boga. Oznaczałoby to całkowity spokój wynikający z pogodzenia z rzeczywistością.

W trzecim kroku stałbyś się absolutnym panem swoich emocji, a żadna niewidzialna siła nie mogłaby ukraść twojego szczęścia, ani sprawić, byś poczuł się przygnębiony. Nie znałbyś już żadnego strachu. Podobnie w następnych krokach nauczyłbyś się kontrolować swój umysł, wolę oraz decydować o swoich myślach.

W ostatnim kroku twoja stara jaźń (tj. twoje poczucie indywidualności) rozpuściłaby się w wielkiej Boskiej Świadomości. Ta świadomość sprawiłaby, iż poczułbyś się częścią Wszechświata, Boga i każdej żywej istoty. To by oznaczało doświadczenie nie dającego się ugasić uczucia radości i miłości do całego stworzenia.

Siedem horkruksów i wyzwolenie

Za chwilę przedstawię czytelnikowi tabelę horkruksów oraz ich znaczenie. Zanim jednak do niej przejdziemy, warto zapoznać się z symboliką samego Voldemorta, gdyż jest ona tutaj kluczowa.

Dla wyjaśnienia: w każdym z nas żyje Voldemort – „nieświęta” siła, która utrzymuje się przy życiu nawet między wcieleniami. Nazywana często wyższym „ja”, jest po prostu zbiorem naszych wszystkich przeszłych działań poza Boskim Planem.

Horkruksy natomiast symbolizują siedem łańcuchów, używanych przez wyższe „ja” do przywiązania osobowości do siebie. W związku z tym nasze zadanie jest podobne do zadania Harry’ego – musimy zniszczyć horkruksy. Dopiero wtedy będziemy mogli stanąć twarzą w twarz z naszym, już śmiertelnym Voldemortem, w ostatecznym pojedynku.

Dziennik Toma Riddle’aPodświadomość
Pierścień PeverellaKrąg lub ściana mikrokosmosu z jego 12 ognistymi punktami magnetycznymi
Medalion SlytherinaŚwiadomość emocjonalna w sercu
Puchar Helgi Hufflepuff„Święty Graal” tj. okolice klatki piersiowej i gardła
Diadem Roweny RavenclawGłowa
Wąż NaginiWężowy ogień w kręgosłupie
Blizna Harry’egoŚwiadomość „ja”

Ważne, aby zrozumieć, iż nie jest to aż tak skomplikowane i trudne, jak może się wydawać. Naszym zadaniem, jako ziemskiego człowieka, jest poświęcenie życia dla Lily i tak jak spragniony jeleń pragnie czystej źródlanej wody, tak naszym pragnieniem winna być tęsknota do Boga, który ma się w nas narodzić. Kiedy Harry, syn Garncarza Wszechświata (potter, ang. garncarz) narodzi się w naszym sercu, możemy już pozostawić pracę na rzecz wyzwolenia jemu.

On musi wzrastać, ja zaś stawać się mniejszym.

Wszystko, co musimy zrobić, to tak jak Ron podążać za Harrym, być lojalnym i wspierać go. Innymi słowy, musimy uczynić nową duszę naszym mistrzem, przewodnikiem i najbliższym przyjacielem, oddając jej cały nasz byt. Będzie ona wtedy wzrastać w sile oraz łasce i krok po kroku uwolni nas.

Pokieruje nią Syriusz, boska mądrość i boski plan wyzwolenia, który był w naszym mikrokosmosie, odkąd stworzył nas Bóg. Nasza śmiertelna osobowość jest niczym projekt dla niebiańskiego, wielowymiarowego człowieka, który ma powstać.

Należy pamiętać o niezwykle ważnej rzeczy: nie powinniśmy podążać za Snapem. Symbolizuje on pragnienia (istniejące w każdym z nas) osiągnięcia wyzwolenia dzięki sile umysłu, poprzez najwyższy wysiłek woli – za pomocą „czarnej magii”. Jak wiadomo, takie podejście nie leżało w naturze Harry’ego – nie potrafił nauczyć się oklumencji ani legilimencji.

Harry natomiast działa intuicyjnie. W ten sposób zajmuje się tym, czym w danej chwili powinien. Jeżeli pozwalamy, żeby nowa dusza była nam przewodnikiem, będzie z nami tak samo. Niczego nam również nie zabraknie – „Pokój Życzeń” dostarczy wszystkiego, czego będziemy potrzebować do wypełnienia dzieła.

Trzy fazy alchemiczne

Harry Potter zawiera znacznie więcej rad dotyczących ścieżki wyzwolenia. Trzy ostatnie książki zawierają jasne wskazówki na temat trzech etapów, które musi przejść każdy Poszukujący. W procesie otrzymywania Kamienia Filozoficznego alchemicy wyróżniają trzy fazy:

Nigredo – Albedo – Rubedo.

Ciekawostki o Harrym Potterze - Zakon Feniksa jako nigredo

Nigredo to czarne stadium, czernienie – Zakon Feniksa. To moment, w którym alchemik traci wszystko. Zapewne pamiętacie, jak Harry traci wszystko w piątym tomie? Ojca Chrzestnego, miotłę, wyobrażenie doskonałości swojego ojca, Cho i poważanie w świecie czarodziejów… W praktyce oznacza to, że kandydat musi zerwać wszystkie więzy i ponownie stać się „niczym dziecko”.

Koniec nigredo zwiastuje śmierć Syriusza Blacka.

Ciekawostki o Harrym Potterze - Książę Półkrwi jako albedo

Albedo, faza biała lub bielenie – Książę Półkrwi. W tomie szóstym cele Harry’ego wzmacniają się i klarują – zdecydowanie opowiada się po stronie Dumbledore’a i pomaga mu w poszukiwaniu sposobu pokonania Voldemorta. Harry staje się „człowiekiem Dumbledore’a”. Oznacza to, że alchemik musi się całkowicie oczyścić, „wybielić swoje szaty”. Nie może być w nim żadnych ziemskich pragnień, ani samolubnych myśli, uczuć, czy działań.

Symbolicznym zakończeniem tej fazy jest śmierć Albusa.

Ciekawostki o Harrym Potterze - Insygnia Śmierci jako rubedo

Rubedo, faza czerwona lub czerwienienie – Insygnia Śmierci. Alchemik, teraz całkowicie oczyszczony i nieprzywiązany do ziemskiego życia, ma wreszcie możliwość otrzymania Kamienia Filozoficznego. W tej fazie zrywa więzy łączące go z wyższym „ja” i tak, całkowicie oczyszczony, staje się żywym Kamieniem Filozoficznym. Dzięki niemu może otrzymać Złoto (Ducha) i Eliksir Życia.

W czasie ostatniej fazy procesu Harry’emu towarzyszy Rubeus Hagrid.

Ciekawostki o Harrym Potterze: znaczenie tytułów

hermes trismegistos

Ciekawostki o Harrym Potterze na tym się nie kończą! Interesującym tropem w poszukiwaniu prawdziwego znaczenia Harry’ego Pottera jest ukryta symbolika w tytule każdej książki.

Duchowy nauczyciel, Hermes Trismegistos, żyjący w starożytnym Egipcie, twierdził, że wszechświat składa się z siedmiu elementów. Uporządkował je w ścisłej kolejności. Każdy element odnosi się do tytułu każdej książki, zgodnie z wyznaczonym porządkiem. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Rowling sama mówiła, iż cztery domy Hogwartu symbolizują pierwsze cztery elementy!

Nr tomuŻywioł (element)Słowo kluczowe tytułu tomu
1ZiemiaKAMIEŃ
2PowietrzeKOMNATA
3WodaAZKABAN (wyspa)
4OgieńOGIEŃ
5EterFENIKS
6DuszaKREW
7DuchINSYGNIUM (ang.: hallow ≈ Holy, święty)

Krótkie objaśnienie tabeli:

Ciekawostki o Harrym Potterze -azkaban
 1. ZIEMIA składa się z kamieni.
 2. Komnatę wypełnia POWIETRZE.
 3. Azkaban jest na wyspie, a wyspa jest na WODZIE.
 4. Czara Ognia – OGIEŃ.
 5. ETER to element, który zawiera poprzednie cztery elementy i łączy je. Feniks jest tradycyjnym symbolem tego żywiołu. Zauważ, że poprzedni element to ogień!
 6. Różokrzyżowi alchemicy opisują krew jak aspekt DUSZY.
 7. Słowo hallow (w polskim tłumaczeniu Insygnium) w języku angielskim ma znaczenie Święty (Holy). Przez umieszczenie tego słowa w tytule, Rowling mówi nam, że tom siódmy nawiązuje do czegoś świętego. A co może być bardziej święte niż Duch Boży? Absolutnie nic!

Początek podróży

Co powstrzymuje cię przed podjęciem podróży, którą kroczą Harry Potter i Chrystian Różokrzyż? Przeczytaj raz jeszcze Harry’ego Pottera od początku do końca, z naszym kluczem do symboli. By jeszcze lepiej go zrozumieć, zapoznaj się z Alchemicznymi Godami. Następnie przeczytaj list w swoim sercu, a on powie ci, dokąd zmierzać. Do zobaczenia na miejscu!

Alchemiczne Gody Chrystiana Różokrzyża - początek podróży

Jeśli ten artykuł tylko obudził Twój apetyt na zgłębianie symbolicznego znaczenia Harry’ego Pottera, mamy dla Ciebie dobre wieści. Już niedługo zostanie wydana cała książka o alchemii J.K. Rowling!

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

2 komentarze

Daj znać, co o tym myślisz!