Co symbolizują: Hagrid, Dursley’owie i Glizdogon?

Dursley’owie

Kiedy Nowa Dusza rodzi się w człowieku, zamieszkuje ona wrogie środowisko. Nowa Dusza pochodzi z innej natury: z magicznego świata, rządzącego się całkowicie innymi prawami. Mugole nie mogą zrozumieć Nowej Duszy i odrzucają jej wartości. W Starym Testamencie Żydzi, w drodze do Ziemi Obiecanej, wędrują 40 lat przez pustynię. W Nowym Testamencie Jezus pości przez 40 dni. Życie Harry’ego u Dursley’ów jest niczym chrystusowy post. Dursley’owie mieszkają przy ulicy Privet Drive 4 i próbują pozbawić go wszystkiego, zaspokajając tylko jego najbardziej podstawowe potrzeby. Każda postać w Harrym Potterze jest aspektem naszego własnego bytu, więc i Dursley’owie żyją wewnątrz każdego poszukiwacza.

Glizdogon (Peter Pettigrew)

Każdy poszukiwacz ma wewnętrznego zdrajcę: swoje własne ego. Dopóki człowiek nie podąża Drogą, ego jest niezbędne do przetrwania. Jednak kiedy tylko Nowa Dusza narodzi się w Alchemiku, musi on ignorować ego jak tylko się da i ostatecznie pozbyć się go. Peter Pettigrew jest animagiem, który może przekształcić się w szczura, chroniącego się w objęciach Rona. Symbolizuje ego, część starej śmiertelnej osobowości. Jest przyjacielem Jamesa, Syriusza i Lupina dopóki nie narodzi się Harry; jako że Nowa Dusza oznacza jego ostateczną śmierć, zdradza ich Voldemortowi.

Rubeus Hagrid

Hagrid symbolizuje Alchemika, który jest tak wypełniony współczuciem, że wstrzymuje własną drogę ku nieśmiertelności, by pomóc innym wejść „do magicznego świata”, aby sami mogli osiągnąć wyzwolenie. On jest tym, który wprowadza Harry′ego do magicznego świata i przeprawia go, podobnie jak przewoźnik na rzece Styks, do Hogwartu. Hagrid kocha smoki, symboliczny sposób ukazania miłości do upadłych ludzi. Jest „Strażnikiem Kluczy”, klucznikiem.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

Daj znać, co o tym myślisz!