Dumbledore, McGonagall i Lupin

Remus Lupin

Remus John Lupin uosabia „dobrą” stronę człowieka. Jest często opisywany jako „szary”, symbolizując zarówno szybkie starzenie jak i jego przeciwieństwo do czerni w świecie (Snape), gdzie są tylko odcienie szarości i czerni. Jego dobroć jest skażona, toteż w sadze jest on dotknięty straszną chorobą: jest wilkołakiem. W Alchemicznych Godach Chrystiana Różokrzyża jest odpowiednikiem szarego króla, który poświęca się dla młodego króla i królowej, symbolizujących wskrzeszone pierwotne dziecko Boże.

To właśnie Lupin daje Harry′emu narzędzie, które kilkakrotnie ratuje mu życie: uczy go Zaklęcia Patronusa. To „dobro” w człowieku, który tęskni za Bogiem tak jak jeleń pragnie wody ze strumieni, jak to ujmuje Psalm 42.

Albus Dumbledore

Dumbledore uosabia uzdrawiającego i uświęcającego Ducha; siłę, która prowadzi Alchemika przez wielką, alchemiczną przemianę, transfigurację, która zmienia ołów (upadłego człowieka) w złoto (boskiego człowieka) i daruje mu eliksir życia. W Alchemicznych Godach Chrystiana Różokrzyża jest on starym człowiekiem mieszkającym w Wieży Olimpu.

Symbolizuje moc z innego, boskiego świata, gdzie Plan Boga całkowicie się wypełnia. Ten Duch może zstąpić do naszej upadłej rzeczywistości tylko chwilowo, gdyż boska siła nie może manifestować się we wszechświecie, który nie współgra z Boskim Planem. Czyni to w ofierze, która kończy się jego dobrowolną śmiercią. Nie jest to rzeczywista śmierć w sensie jakim znamy, ale symboliczna śmierć, która oznacza całkowite oddanie się siłom tego wszechświata i bycie „pogrzebanym” w nim, dzięki czemu może dojść do zmartwychwstania pierwotnego, boskiego człowieka. Zapowiada to feniks, który wyłania się z płomieni podczas pogrzebu Dumbledora – w Alchemicznych Godach również opisany jest pogrzeb z udziałem feniksa.

Podobnie jak Chrystusa „zdradza” Judasz, a Króla Artura, Mordred, tak Dumbledora „zdradza” Snape. Jednak nie jest to rzeczywista zdrada, lecz konieczny krok w procesie Alchemicznych Godów Ducha, Duszy i ciała (osobowości).

Minerwa McGonagall

Minerwa symbolizuje boską siłę, która kieruje procesem przemiany śmiertelnego, niedoskonałego człowieka w doskonałe Dziecko Boże. Dlatego też jest ona nauczycielem transmutacji w Hogwarcie. W Alchemicznych Godach Chrystiana Różokrzyża jest nazywana „dziewicą Alchemią”. Podobnie jak McGonagall prowadzi ceremonię przydziału, tak Alchemia prowadzi ceremonię ważenia gości Alchemicznych Godów, by sprawdzić jacy są cnotliwi. W obu historiach pracuje ze „starcem na wieży” a na koniec obie dyrygują podczas zmartwychwstania Króla i Królowej, duszy nieśmiertelnej i Ducha Bożego (Bitwa o Hogwart).


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

Daj znać, co o tym myślisz!