Fawkes, Hardodziob i Hedwiga

Symbole jako takie nigdy nie posiadają jednoznacznej interpretacji. Nie należą one także do żadnej konkretnej osoby ani grupy. Są własnością powszechną a każdy może je wykorzystywać w dowolnym celu. W naszej kulturze utrwaliły się tradycje, dotyczące niektórych symboli, dlatego wywołują w nas pewne wspólne skojarzenia. Również symboliczne obrazy stworzeń, pojawiających się w historii o Harrym Potterze, przemawiają z ogromną mocą do naszej podświadomości.

Feniks Fawkes

Feniks przywołuje na myśl siłę, która umożliwia Pierwotnemu Boskiemu Człowiekowi, uśpionemu w naszym sercu, powstanie z martwych. W Komnacie Tajemnic Harry jako Nowa, Nieśmiertelna Dusza tego, odradzającego się człowieka, przywołuje, dzięki swojej lojalności wobec Dumbledore’a, feniksa Fawkesa czyli uzdrawiającego Ducha. Fawkes – Duch pomaga Harry’emu pokonać bazyliszka. Ponieważ Harry otrzymuje od Niego miecz Gryffindor’a, należący do Godryka, którym zabija bazyliszka. Zaś kiedy Harry zostaje zraniony zatrutym kłem, Fawkes upuszcza kroplę łzy na ranę, ratując go w ten sposób. Fawkes – Duch przywraca Harry’emu życie, wyrywając go wprost z objęć śmierci. Fawkes potrafi także wyrzucić wszystkich obecnych z Komnaty Tajemnic mocą swych niezwykle silnych piór ogona. W Czarze Ognia piosenka Feniksa przywraca Harry’emu na nowo nadzieję, a w Zakonie Feniksa to właśnie Fawkes przynosi wiadomości dla Zakonu. Ten ptak jest nieśmiertelny i niezniszczalny, dlatego idealnie symbolizuje siłę Ducha obecną w nieśmiertelnej Istocie Ludzkiej, która pewnego dnia przebudzi się z uśpienia w sercu każdego Poszukującego.

Hipogryf Hardodziob

Nogi Hipogryfa stąpają twardo po ziemi. Jest on niezdarny i łapczywy dopóty, dopóki nie rozłoży swych majestatycznych, wspaniałych skrzydeł i nie wzniesie się wysoko w niebo, gdzie jest królem. Zatem to piękny symbol, oznaczający Siłę Chrystusową, która unosi nas, przemieniając z egocentrycznych istot w Ludzi Niebiańskich. Dzięki tej Sile możemy wznieść się na duchowe wyżyny. Ale strzeżcie się! Bowiem Hipogryf ma również ostre pazury. A więc Sile Chrystusa należy okazywać wielki szacunek i ostrożnie się z nią obchodzić. Harry, jako Nowa Dusza zrodzona w poszukiwaczu, jest akceptowany przez Hardodzioba, ale Draco, uosobienie osoby egocentrycznej, pogardliwie odnoszącej się do Hardodzioba, zostaje poważnie raniony. Siły Chrystusa przybywają na zmartwychwstanie lub upadek, a Harry i Draco doświadczają ich przeciwnego działania.

Hedwiga

Kiedy poszukiwacz odkryje, że cel życia nie leży w tym uniwersum, ale w Pierwotnym, Boskim Wszechświecie, zaczyna tęsknić za utraconym życiem: „jak ścigany jeleń, pragnący świeżej, chłodnej wody ze strumienia”. Wówczas pączek lilii w jego sercu otwiera się, a jeleń, czyli pragnienie zbawienia, zabiega o nią. Z ich związku rodzi się Nowa Dusza, której przeznaczeniem jest oczyszczenie całego, miniaturowego świata – mikrokosmosu poszukiwacza ze wszystkiego, co ziemskie, skończone, upadłe i nie będące częścią Pierwotnego Pola Życia. Taka, Nowa Dusza promieniuje cudownym Światłem, wspaniałym blaskiem niewypowiedzianego Piękna i Czystości, ponieważ pochodzi z Boskiego Świata. Ten aspekt Doskonałości Boskiej w Harrym Potterze symbolizuje sowa Hedwiga, wierna, kochająca i inteligentna towarzyszka Harry’ego. Oczywiście Hedwiga może być tylko promieniście białą sową śnieżną, obrazem oznaczającym wewnętrzną czystość Harry’ego. Jednak sam fakt, że Harry posiada tę sowę, dowodzi tego, że Bohater odniesie zwycięstwo nad nagromadzonym w nim złem, uosobionym w postaci Voldemorta.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

Daj znać, co o tym myślisz!