Filmy duchowe, do których warto wracać

Kto nie lubi oglądać filmów? Nawet osoby rozwijające się duchowo czasem spędzają wolny wieczór przy dobrym filmie. Nie ma w tym przecież nic złego. Dla kogoś takiego jednak zwykła rozrywka to za mało – osoba wrażliwa na duchowe impulsy będzie szukać na ekranie czegoś wyjątkowego. Przy okazji relaksu ciała pragnie nasycić duszę. Jeśli i Ciebie interesują filmy duchowe, mamy dla ciebie kilka propozycji.

W naszej liście jednak chcemy się skupić na mniej oczywistych pozycjach, których przekaz jest bardziej uniwersalny. Ich moc jednak jest niezrównana, bo operują często czymś innym, niż obrazami o oczywistym przesłaniu – symbolami.

Potęga symboli

Symbole to klucz, który możemy nawet nie znać znaczenia, ale nasze serce je rozumie i czuje. Takie duchowe filmy to historie, które mogłoby się wydawać, że z duchowością nie mają nic wspólnego, ale jednak nasza dusza potrafi utożsamić się z nimi i dzięki takim inspiracjom nawet skierować swoje kroki ku przebudzeniu. Filmy duchowe to takie, do których często przyciąga nas dusza, a nie my sami.

Poniższe propozycje zdają się mieć dwa (przynajmniej!) przesłania. Z jednej strony postacie możemy utożsamiać z zewnętrznymi osobami, a z drugiej strony mamy znaczenie symboliczne – każda postać może oznaczać jakiś aspekt nas samych. Nawet jeśli je oglądałeś/aś, to polecamy raz jeszcze je obejrzeć – mając na uwadze to, co o nich napisałem. W ten sposób powierzchownie zwykła historia walki dobra ze złem może w Twoich oczach przerodzić się w scenariusz przebudzenia się Nowej Świadomości.

Matrix

Bezkonkurencyjnym filmem duchowym jest Matrix. Potężny przekaz, o którym można by napisać książkę. To tak naprawdę historia przebudzenia człowieka, którą można rozumieć zarówno zewnętrznie (jak zapewne większość osób to robi), jak i wewnętrznie.

Postrzegając go w sposób powszechny, nie problem utożsamić maszyn z chociażby władzą. Kiedy jednak spojrzymy na trylogię w sposób ezoteryczny, okaże się, że każdy z nas ma w sobie takiego Neo – którego możemy utożsamić z naszym pragnieniem wyzwolenia – walczącego ze Smithem, ucieleśnieniem starego „ja” w nas, z którym na drodze przemiany duchowej się zmagamy. Agent pragnie zachować status quo Matriksa, czyli naszego zagubienia, bo bez niego nie może istnieć.

filmy duchowe matrix
Tytułowy matrix to symbol naszego przywiązania do świata materialnego.

Te starania się o wyzwolenie (Neo) nie pojawiło się znikąd; powodem, dla którego się objawiło, było nasze pragnienie zmian. Dostatecznie wycierpieliśmy się w tym świecie, aby już chcieć odszukać drogę wyjścia. Symbol osiągnięcia podobnej granicy możemy dostrzec w Trinity – w partnerce Neo, doprowadziła do jego przebudzenia, a potem mu wiernie towarzyszy. Ogólnie rzecz ujmując Trinity symbolizuje nas, ziemską, śmiertelną istotę, która oddaje swoje przewodnictwo nowej duszy w sobie – Neo.

Trinity jednak nie działa samodzielnie. To Morfeusz sprawił, że uwierzyła w istnienie Wybrańca. To Morfeusz obudził nadzieję w pozostałych i to on przewodzi misji obalenia władzy maszyn. Morfeusz symbolizuje Ducha, który pokazuje nową możliwość, uchylone drzwi i motywuje do przejścia przez nie.

Film, który zdecydowanie warto obejrzeć raz jeszcze! Podaliśmy cztery symbole – jeśli obejrzysz trylogię, mają na uwadze tę symbolikę, to z pewnością znajdziesz pomysły na znaczenie kolejnych postaci. A jeśli tak się stanie, daj nam znać, na co wpadłeś/aś!

Zainteresowanym polecam ten artykuł.

Harry Potter

filmy duchowe harry potter

Naszym oczywistym wyborem na tej liście jest Harry Potter. Nie będziemy tu się na jego temat rozpisywać – nie brakuje już artykułów na temat jego symboliki na naszym blogu. Zainteresowanych użytkowników odsyłamy do kluczowej treści, który jest idealnym wprowadzeniem w trochę głębsze zrozumienie przesłania Harry’ego Pottera.

Dla naszej listy filmów duchowych podamy podstawowe znaczenie:

Harry Potter – Nowa dusza w nas, pragnąca wyzwolenia. Odpowiednik Neo.

Voldemort. Stare „ja” w nas, pragnące utrzymać status quo. W Matriksie Smith.

Ron. Osobowość, która dochodzi do zrozumienia, że samemu nic nie osiągnie w tym świecie i oddaje pałeczkę nowej duszy. W Matriksie Trinity.

Dumbledore. Duch, prawdziwa inspiracja do wyzwolenia. W Matriksie Morfeusz.

Już znajomość tych czterech symboli sprawi, że historia Harry’ego Pottera stanie się prawdziwą duchową opowieścią. Jeśli w trakcie seansu będziesz się zastanawiać, co mogą oznaczać inne postacie, zajrzyj do naszej listy postaci i symboli.

Władca Pierścieni

To kolejna superprodukcja, którą z czystym sumieniem zaliczam do grona filmów duchowych. Zastanówmy się, o czym jest ta historia.

Niepozorna istota wyrusza w wyprawę w celu zniszczenia symbolu władzy, co jednocześnie ma moc zgładzić największego nieprzyjaciela. Tylko ona jest w stanie ten symbol nieść, aby jego moc nie przejęła nad nim kontroli. Towarzyszy mu zawsze wierny przyjaciel, który go wspiera na drodze. Czy podobieństwo do dwóch poprzednich filmów nie jest dostatecznie widoczne?

Pierścień władzy uosabia nasze więzi, które musimy rozwiązać na drodze duchowej. Tę samą rolę odgrywa iluzoryczny świat w Matriksie.

Pierścień władzy symbolizuje w tym wypadku nasze przywiązanie do ziemskiej materii, które nowa dusza (Frodo) chce raz na zawsze zniszczyć. W ten sposób zginie również Sauron, czyli Voldemort, albo Smith. Frodo towarzyszy Sam, jego najwierniejszy przyjaciel – osobowość oddana nowej duszy.

Myślę, że już powoli możesz załapywać, o co nam tutaj chodzi, prawda? No to spróbujmy z następnym filmem.

Avatar (2009)

filmy duchowe avatar

Nowa dusza, osobowość oraz stare „ja” może być stosunkowo łatwe do zidentyfikowania – będzie to, kolejno, Jake Sully, Neytiri oraz pułkownik Miles Quaritch. Kim natomiast będzie Duch?

Odpowiedź nie jest taka oczywista, bo na próżno szukać jej wśród postaci. Nie ma nikogo, kto byłby mentorem Jake’a (no może poza Neytiri, która wprowadza go życie jako Na’vi, lecz tylko na początku. Wcześniej spełnia trochę inną rolę, ale nie ma po co komplikować tutaj tematu). Z drugiej strony jest w Avatarze pewna siła, której plemię stara się słuchać, a której Jake się słuchać uczy. Tak, to Enya, ich bóstwo! To właśnie jest Duch, którego nowa dusza stara się zrozumieć..

Król Lew

król lew
Lew jest również uniwersalnym symbolem duchowej siły, na którą otwieramy się wraz z postępem na ścieżce duchowej.

Kolejny film duchowy – tym razem bajka! Duchowy wymiar tej opowieści jest aż nazbyt oczywisty. Już wiesz, kto kogo może symbolizować? Simba to nowa dusza, Skaza to stare „ja”, Mufasa to Duch, a Nel – oddana osobowość.

Ciekawym motywem jest okres czasu życia nowej duszy w dżungli, razem ze osobowością, która nie chce zmian – mowa jest o Timonie i Pumbie. Oni żyją według idei „hakuna matata”, czyli po prostu – nie przejmuj się i żyj chwilą.

Dzięki tej mantrze Simba powoli zapomina o swoim prawdziwym przeznaczeniu – tak jak nowa dusza, żyjąc w świecie materii, zapomina o swoim prawdziwym pochodzeniu. W końcu jednak natrafia na niego Nel – osobowość nastawiona na wyzwolenie – i przemawia mu do rozsądku. Piękna historia.

Truman Show

To obraz trochę inny niż filmy duchowe podane powyżej, choć jakby się nad nim zastanowić, to również można by było dopasować do niego symbole. To piękna, poruszająca historia wyzwolenia się z własnego matriksa. To proces przebudzenia, ukazany w bardzo przemawiający sposób. Dlatego zapewne ten film osiągnął taki sukces – to historia, z którą może się utożsamić tak wielu!

Któż nie zna tego uczucia, jakby był w truman show? Przesłanie duchowe tego filmu dostrzeżemy jednak, kiedy spojrzymy na ten film bardziej wewnętrznie – to my sami jesteśmy takim show, w którym więzimy naszą prawdziwą naturę – oszukujemy ją, zwodzimy i trzymamy w tym iluzorycznym więzieniu. Jeśli tak spojrzymy na ten film – to będzie mocne kino!

Atlas Chmur

Kolejny świetny film o motywie podobnym do Truman Show – do poszerzania świadomości. Nie jest to nigdzie w filmie powiedziane, ale pięknie ukazuje motyw reinkarnacji i tego, jak długo musimy popełniać błędy, aby wyciągnąć z nich właściwe lekcje. Uczy to akceptacji swojego obecnego położenia i faktu, że duchowy przełom to proces, a w rozwoju ważna jest cierpliwość i pokora.

Kilka słów na zakończenie

Naprawdę wiele filmów, a w szczególności bajek, niesie za sobą duchowe przesłanie. Omówiłem pokrótce tutaj tylko kilka moich ulubionych, a zarazem tych, w których duchowy pierwiastek jest widoczny najlepiej. Jeśli jednak odkryjesz przedstawioną tutaj prawidłowość, sam potem będziesz mógł dostrzec duchowy wymiar w większości podobnych historii.

Filmy duchowe prawie zawsze zawierają motyw tęsknoty, poszukiwań, albo wyprawy. Bohaterowie gdzieś dążą do czegoś, starają przebić się świadomością do innych obszarów. Niech to będzie tropem do dalszych poszukiwań.

Kiedy obudzi się w Tobie pragnienie wyzwolenia, a twoją duszę rozrywać będzie tęsknota za pierwotnym stanem życia, to zaczniesz dostrzegać Boga w każdej rzeczy w tym świecie. Księgą Mądrości stanie się dla Ciebie najprostsza historia. Dostrzeżesz, że Bóg faktycznie jest jednym, a wszystko jest Bogiem. Wtedy każda książka albo film będzie dla Ciebie wypełniony duchowością.

W ostatnie święta oglądałem Ekspres Polarny. Historia dziecka, które nie wierzy w Świętego Mikołaja i wyrusza w podróż do Laponii, aby przekonać się na własnej skórze, że faktycznie istnieje. Po drodze natomiast musi podjąć kilka ważnych decyzji, które pokazują, jakim faktycznie jest człowiekiem. Niesamowity film, który bardzo mnie poruszył – właśnie dlatego, że był dla mnie niesamowicie duchowy – dziecko jako nowa dusza, Mikołaj jako Duch.

Naprawdę, duchowość jest wszędzie!

Możecie zapytać: „jak to możliwe, że dla jednego coś może być takie, a dla kogoś innego inne? czy każdy widzi to, co chce widzieć?”. Nie do końca. Trafniej powiedzieć, że każdy widzi to, na co gotowa jest jego świadomość. Skoro wszystko jest we wszystkim, to we wszystkim moglibyśmy dostrzec wszystko, jeśli bylibyśmy na to gotowi.

Wszelka mądrość jest w nas

Na zakończenie chciałbym zwrócić uwagę na jedną rzecz.

Filmy duchowe czy księgi mądrości nie mogą nam przekazać czegoś, czego byśmy nie wiedzieli. To nie jest tak, że jesteśmy wybrakowani, więc na drodze rozwoju duchowego zdobywamy mądrość, uzyskujemy brakujący element układanki i doznajemy oświecenia.

filmy duchowe

Mądrość nigdy nas nie opuściła. To oznacza, że błyskotliwe myśli, złote sentencje i symboliczne przekazy są tylko bodźcem do obudzenia się wszechwiedzy, która zawsze w nas była – dotychczas jednak uśpiona.

Mądrość nie pojawia się w nas dlatego, że coś przeczytamy lub usłyszymy; ona budzi się tylko wtedy, kiedy jesteśmy gotowi otworzyć się na prawdę, kiedy pozwalamy sobie dopuścić ją do świadomości.

Ktoś zapyta: „po co w takim razie nam księgi mądrości?”. A odpowiedź brzmi: księgi te nie mają za zadanie nauczyć nas czegoś nowego. Przypominają nam natomiast o tym, co jest w nas, a o czym – wikłając się w życie w świecie materialnym – łatwo jest zapomnieć.

I tak na ścieżce rozwoju duchowego otwieramy się coraz bardziej na dawno zapomnianą przez nas mądrość, powoli dopuszczamy do świadomości, kim jesteśmy my oraz kim jest Bóg oraz świat. Aż w końcu, kiedy jesteśmy gotowi, możemy doznać oświecenia podczas zwykłej codziennej czynności, kiedy to najbardziej prozaiczne zdarzenie może nam uświadomić coś przełomowego na naszej ścieżce.

Tym właśnie są niesamowite historie chrześcijańskich duchownych czy mistrzów wschodu, którzy doznawali przebudzenia za sprawą odbitego światła w cynowym dzbanku, kichnięciu przechodnia czy odgłosu uderzenia kijem o plecy przysypiającego podczas medytacji mnicha. Czy owe zdarzenia przekazują jakąś głęboką mądrość? Same w sobie oczywiście nie, ale dla osoby przygotowanej przez lata praktyk na przyjęcie prawdy okazywały się prawdziwym przełomem. Obyśmy wszyscy na drodze rozwoju duchowego osiągnęli taką gotowość.

Dla niezepsutego nawet ukąszenie węża jest pełnym miłości pocałunkiem. Lecz dla zepsutego nawet pełen miłości pocałunek jest ukąszeniem węża.

Mikhail Naimy

Z pewnością jest jeszcze wiele innych poruszających dzieł wartych uwagi. A Ty jakie znasz filmy duchowe, do których lubisz wracać? 🙂

Daj znać, co o tym myślisz!