Neville, Umbridge i Lockhart

Neville Longbottom

Ludzkie ciało jest świątynią, w której powinien żyć Pierwotny Duch. Ta świątynia została zdegenerowana i musi być zburzona, a następnie odbudowana w ciągu trzech dni (etapów). Wszystkie ważne organy odgrywają rolę w procesie odbudowy, a jednym z najważniejszych jest rdzeń przedłużony (medulla oblongata) – część pnia mózgu. Kontroluje serce i płuca oraz decyduje jakie energie mogą wpłynąć do serca. W tej roli „strażnika” występuje Neville Longbottom. Rdzeń otwiera serce na Boskie Światło dając możliwość narodzinom nowej duszy. Dlatego Neville i Harry urodzili się w tym samym czasie. W końcowej fazie procesu wyzwolenia medulla otwiera się na Ducha Świętego, który dokonuje alchemicznych zaślubin duszy i ducha. Stąd Neville odgrywa kluczową rolę w ostatniej przygodzie Harry′ego, umożliwiając mu zwycięstwo.

Dolores Umbridge

Umbridge symbolizuje poszukiwacza, który nie jest chętny by oddać swoje ego i pójść Ścieżką Wyzwolenia. Przyłącza się do religijnych autorytetów, które rządzą życiem religijnym na ziemi, symbolizowanymi przez Ministerstwo Magii. Umbridge wysyła dementorów aby wyssali z Harry′ego duszę, zabijając w ten sposób nową duszę w poszukiwaczu. Kiedy jej plan nie przynosi rezultatu z powodu tęsknoty poszukiwacza za wyzwoleniem (jeleń, patronus Harry’ego), przybywa do Hogwartu jako Inkwizytor by powstrzymać zachodzący tam proces alchemiczny – torturuje Harry′ego i tamuje strumień siły uwolnienia (Dumbledore) zajmując jej miejsce.

Gilderoy Lockhart

Gilderoy Lockhart symbolizuje osobę, która chce kroczyć Ścieżką Alchemii by sprawdzić co może dzięki temu zyskać, lecz nie ma w nim tęsknoty za uwolnieniem, pragnie jedynie zachwycić każdego swoją odwagą, której w rzeczywistości nie posiada. W Alchemicznych Godach symbolizowany jest przez królów i panów, którzy zachowują się w oburzający i pyszny sposób. Dlatego jego imię to Gilderoy – Pozłacany Król (ang.: gilding – pokrywanie materiału cienką warstwą złota; royal – królewski). Nazwisko Lockhart symbolizuje jelenia w sidłach (ang: lock – uwięziony, zmknięty; hart – jeleń; również brzmi jak „lock heart”, czyli „zamknięte serce”). To dokładne przeciwieństwo Harry′ego, który może wezwać swojego Patronusa – jelenia.

W Alchemicznych Godach niegodnym podany zostaje napój zapomnienia (Haustus Oblivionis). W Harrym Potterze Lockhart rzuca zaklęcie obliviate złamaną różdżką Rona trafiając w samego siebie, przez co traci pamięć.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

Daj znać, co o tym myślisz!