Olympe Maxime, Regulus Black i Stworek

Olympe Maxime

W legendach starożytnej Grecji, góra Olimp była domem nieśmiertelnych bogów. Góra jest cudownym symbolem duchowego miejsca, ponieważ jej wielkość ciągnie nasz umysł ponad nasze przyziemne, codzienne życie, a widok ze szczytu pozwala nam poczuć się niemal władcami świata. Stąd jest symbolem wznoszenia się na wyżyny duchowości. Mojżesz spotkał Boga na górze Horeb (Synaj), a Grecy utożsamiali nieśmiertelność z Olimpem. Słowo „olimp” (czy też jego żeńska forma: Olympe) występuje zarówno w Harrym Potterze, jak i Alchemicznych Godach CRC. W tym drugim oznacza nieśmiertelność, którą kandydaci Alchemicznych Godów zyskują po wejściu na szczyt wieży. Zmartwychwstanie Króla i Królowa ma miejsce na ostatnim, 8 piętrze. Numer 8 jest symbolem Bramy Saturna, bramy nieśmiertelności.

W Harrym Potterze Olympe Maxime jest wysoką kobietą, która towarzyszy Hagridowi w jego podróży do olbrzymów. Kiedy Hagrid daje im wieczny ogień, ona stoi obok – to odniesienie do greckiej legendy o Prometeuszu, który ukradł ogień z Olimpu, by podarować go ludzkości.

Regulus Black

W rzeczywistości Regulus („Mały Król”) to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Lwa. W Harrym Potterze uosabia potężną siłę w mikrokosmosie poszukiwacza alchemicznego wyzwolenia: idea panowania ego. Tak długo jak człowiek myśli, że jest królem swojego życia, pozostanie śmiertelnym, biologicznym stworzeniem podlegającym śmierci i niedoli. Jednak gdy tylko poszukiwacz zrozumie, że jest upadłym aniołem, który musi uklęknąć przed Bogiem i uprzytomni sobie, że potrzebuje Go, by to On był Królem jego życia, wtedy Regulus, sługa Voldemorta, umrze i Nowa Dusza, Harry, narodzić się. Dlatego Regulus umarł w roku narodzin Harrego.

Zanim Regulus umrze, kradnie Horkruksa z kryjówki: jaskini, symbolizującej serce. Horkruks symbolizuje emocjonalną świadomość poszukiwacza, albo „emocjonalne ja”, znajdujące się w sercu. Możemy zrozumieć, że kiedy Poszukiwacz zrzeka się swojego tronu, jako króla mikrokosmosu i schyla się pokornie przed Duchem Bożym, jego serce będzie natychmiast oczyszczone. Fragment duszy Voldemorta zostaje usunięty z serca Poszukiwacza.

Stworek

Kiedy ciało eteryczne zostaje uwolnione od fizycznego, niewielka jego część, pozostaje przy ciele materialnym troszcząc się o jego zdrowie – tą cząstkę uosabia Stworek.

Podczas procesu Alchemicznego, ciało eteryczne jest oczyszczane i wypełniane światłem. W pewnym momencie następuje jego uwolnienie i usamodzielnienie od ciała fizycznego. Nowe, czyste, wyzwolone ciało eteryczne jest uosobione przez Zgredka, którego uwolnił Harry, Nowa Dusza. Ale gdyby przy ciele fizycznym zupełnie zabrakło ciała eterycznego, to pierwsze umarłoby. Toteż po tym, jak czyste nowe ciało eteryczne zostaje uwolnione, jego część pozostaje by służyć staremu ciału, które jest częścią domu przy Grimmauld Place 12.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

Daj znać, co o tym myślisz!