Ron, Hermiona i Snape

Ron

Ron symbolizuje śmiertelną duszę poszukującą wyzwolenia. Uznaje Harry′ego, Nową Duszę, jako swojego lidera i jest gotowy poświęcić się dla niego, tak jak zostało to pokazane podczas gry w szachy w pierwszym tomie. W Nowym Testamencie jest symbolizowany przez Jana Chrzciciela, który „przygotowuje drogę dla (wewnętrznego) Pana”.

Hermiona

Hermiona uosabia odnowiony umysł poszukiwacza alchemicznej przemiany. W Alchemii jest tradycyjnie przedstawiana jako Merkury, rzymski odpowiednik Hermesa. Hermiona to żeńska forma Hermesa. Podobnie jak stale doradza i kieruje Harrym w jego poszukiwaniach, tak uwolniony umysł poszukiwacza łączy się z intuicją i prowadzi go bezpośrednio do celu.

Snape

Snape uosabia „złą” przeszłość poszukiwacza, może być porównany z czarnym królem z Alchemicznych Godów Chrystiana Różokrzyża. Nienawidzi Jamesa, Syriusza i Lupina, a zwłaszcza Harry’ego, jako że są oni jego przeciwieństwem. Nienawidzi Jamesa, ponieważ symbolizuje on tęsknotę za Bogiem, Syriusza bo jest Żyjącym Planem Boga, Lupina gdyż uosabia głos dobroci oraz Harry’ego ponieważ jest on Nową Duszą, która nie słucha głosu zła ale czyni to, co podpowiada mu jego boska natura.

Zadaniem Snape’a w alchemicznym procesie jest spowodowanie „śmierci” Ducha Świętego, czyli Dumbledore’a. W Nowym Testamencie ta rola należy do Judasza, a w historii o królu Arturze – do Mordreda.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

2 komentarze

  • Agata

    Z mojego odbioru Snape nie nienawidzi Harrego. Raczej jest zazdrosny o to, że powstał on ze związku Lily i Jamesa, a nie ze związku Lily i jego.

    • Harry Potter dla Poszukujących

      Całkiem możliwe. Ja bym dodał, że nie nienawidzi Harry’ego, a raczej Jamesa, którego w nim dostrzega. Lily jednak nie mogła z nim być, bo ona oznacza Iskrę Boga, a Snape część nas, która chciałaby wyzwolić się ze Świata nie dzięki Bogu, a dzięki własnemu intelektowi oraz dyscyplinie myśli oraz uczuć.

Daj znać, co o tym myślisz!