Świat eteryczny

Świat eteryczny jest w rzeczywistości częścią fizycznego świata, ale jest zbyt lekki i nieuchwytny byśmy mogli go dostrzec zmysłami. Jego funkcją podstawową jest utrzymanie materii przy życiu. Ciało fizyczne żyje, póki przenika je ciało eteryczne. Skoro tylko to drugie opuści pierwsze, funkcje życiowe zatrzymują się. Dlatego podczas śmierci można odnotować maleńki ubytek masy ciała. Ciało eteryczne odpowiedzialne jest też za zdrowie i dobrą kondycję – jego stan wpływa na stan ciała fizycznego, z kolei za jego stan odpowiada ciało astralne, a za tego ostatniego – mentalne.

Są cztery stany eteru: chemiczny, życiowy, świetlisty i odzwierciedlający.

Eter chemiczny jest szczególnie aktywny podczas asymilacji i wydalania żywności.

Eter życiowy jest głównie aktywny w procesach rozmnażanie się gatunku.

Eter świetlisty odpowiada za generowanie ciepła krwi i postrzeganie zmysłowe.

Eter odzwierciedlający jest odpowiedzialny za pośredniczenie między myślą, a mózgiem. W związku z tym utrzymuje trwały zapis wszystkiego co tam się dzieje.

Ciało eteryczne jest nieco większe od fizycznego, dlatego wystaje nieznacznie ponad nie.

Świat eteryczny jest zamieszkany przez różne stworzenia, które znamy z mitów i legend. Elfy, gnomy, syreny, chochliki itd. są istotami eterycznymi. Mity i baśni mówią o nich, ponieważ dawniej ludzie byli zdolni postrzegać płaszczyznę eteryczną, ale utraciliśmy te możliwości wraz z postępującą materializacją.

Ciało eteryczne w Harrym Potterze?

J.K. Rowling uwydatnia płaszczyznę eteryczną w drugiej części serii. Zgredek, domowy skrzat, odgrywa tam bardzo ważną rolę; widzimy też gnomy w ogródku Nory, a na pierwszej lekcji z Gilderoyem Lockhartem spotykamy się z Kornwalijskimi Chochlikami.

Zgredek symbolizuje ciało eteryczne Alchemika. W zaawansowanym stadium procesu, Alchemik może odłączyć ciało eteryczne od fizycznego, co jest symbolizowane przez Harry′ego uwalniającego Zgredka. Jednak ciało fizyczne musi pozostać przy życiu, toteż niewielka, działająca część ciała eterycznego pozostaje przy nim – symbolem tego stanu jest skrzat domowy Stworek, a powyższe wyjaśnienie tłumaczy, dlaczego jest on tak mizernie przedstawiony w części piątej. Widzimy jak staje się on bardzo pomocny i chętny do współpracy w części siódmej, ponieważ Harry, Nowa Dusza, dobrze się nim opiekuje.

Po dodatkowe informacje sięgnij do książki Ciało Eteryczne Artura E. Powella.


Hans Andréa,
harrypotterforseekers.com

2 komentarze

    • Harry Potter dla Poszukujących

      Oczywiście! Kryje się w nich cały nasz potencjał. To dlatego różne nurty okultystyczne zalecają pracę nad panowaniem nad swoją energią: uczą jej kontroli i ukierunkowywania jej tam, gdzie chcemy. Niewolnictwo zgredka w domu Malfoyów (ciało fizyczne i rozum, zgodnie z symboliką) jest w ten sposób potęgowane. To droga do utwierdzania się w egocentrycznej postawie, która jest absolutnym przeciwieństwem Drogi Wyzwolenia, o której tutaj mówimy. My oddajemy wolność ciału eterycznemu, które może dzięki temu reagować na impulsy Gnozy.

Daj znać, co o tym myślisz!