Wywiad o książce „Alchemia J.K. Rowling”

Dni nam mijają na dopinaniu ostatnich elementów tłumaczenia książki, a w międzyczasie publikujemy dla Was wywiad autora, Hansa Andrei, na temat tej publikacji. Dla preferujących tekst umieszczamy niżej transkrypcję tej rozmowy. Miłego oglądania i miłej lektury!

Wywiad z Hansem Andrea

Doride Zelle: Dzisiaj będziemy mieć wywiad z autorem ostatniej wydanej przez nas książki, Hansem Andrea. Witamy Ciebie Hans. 

Hans Andrea: Dziękuję. 

DZ: Nazywam się Doride Zelle i pracuję dla wydawnictwa Morgenstern. Morgenstern posiada znak wydawniczy Rosekruis Pers. Hans jeszcze raz witam Cię serdecznie i zanim zaczniemy rozmawiać o Twojej książce Alchemia J.K. Rowling w świetle Alchemicznych godów Chrystiana Różokrzyża, czy możesz nam powiedzieć, w jakim kontekście pisałeś tę książkę? 

HA: Po pierwsze jestem gnostykiem i  gnostycyzm jako swój główny wyznacznik posiada ideę dualizmu. Wierzymy, że istnieją dwa światy wewnątrz stworzenia. Istnieje boski, idealny świat, w którym nie ma cierpienia, zła, czy śmierci, gdzie wola boża jest podtrzymywana, a dzieci boga przeżywają wieczną radość. Istnieje również ten świat, który jest pełen bólu, śmierci i cierpienia, który jest (…) i który jest tymczasowy. W idei gnostycyzmu istnieje sposób na opuszczenie tego świata i powrót do królestwa Boga. 

Po drugie jestem różokrzyżowcem. Najważniejszymi symbolami dla różokrzyżowców są róża i krzyż. Zaczynamy od białego pączka róży, który jest zamknięty, ale idea jest taka, że on otwiera się, rozrasta do pięknej białej róży i wtedy zamienia się w czerwoną różę, kończąc na przemianie w złotą różę. Istnieje również symbol krzyża, ponieważ róża jest przytwierdzona do niego. Krzyż symbolizuje normalną, biologiczną ziemską osobowość i te dwa symbole powinny połączyć się w jedno poprzez poświęcenie się. Krzyż nie jest jedynie człowiekiem, ale poświęceniem, jakiego biologiczna osoba powinna dokonać, aby dziecko Boga mogło powrócić. 

Po trzecie jestem alchemikiem, a celem alchemika jest przemienienie ołowiu w złoto. Idea polega na tym, że my jako istoty biologiczne jesteśmy ołowiem, a złotem jest latentna (uśpiona) boska istota ludzka w sercu. Taki jest cel, musimy przemienić się z ziemskiej osobowości w boską istotę ludzką przez proces transmutacji, czyli poprzez alchemię. 

Po czwarte jestem chrześcijaninem, nie w sensie wiary i podążaniu za kimś, kto żył 2000 lat temu, ale kto może narodzić się w naszym sercu, synem Boga, który naprawdę może narodzić się w naszym sercu. I wspólnie możemy powrócić do królestwa Boga. I to jest chrześcijaństwo, które wyznaję. 

DZ: Dziękuję, Hans. Powiedziałeś: gnostyk, różokrzyżowiec, alchemia i chrześcijaństwo. Jak to jest powiązane z serią książek o Harrym Potterze? 

HA: Gnostycyzm jest bardzo prosty. Istnieje wiele przykładów np. wspomnę dualizm. W Harrym Potterze jest to bardzo wyraźnie zaznaczone, ponieważ istnieje świat mugoli oraz świat magów, które są od siebie oddzielone, przenikają się nieznacznie, jednak są od siebie odseparowane. To jest dualizm gnostycyzmu. 

Różokrzyż jest bardzo wyraźny, ponieważ istnieje ogromna liczba podobieństw pomiędzy Harrym Potterem i Alchemicznymi godami, zatem istnieje między nimi powiązanie, ponieważ Alchemiczne gody Chrystiana Różokrzyża są bardzo ważne. 

Alchemia jest bardzo ważna, ponieważ istnieje wywiad z J.K.Rowling, w którym mówi ona: “Nigdy nie chciałam być czarownicą, ale studiowałam olbrzymie ilości materiałów o alchemii”, zatem Rowling badała dogłębnie alchemię i jest to bardzo widoczne w jej twórczości. Oczywiście pierwsza książka nosi tytuł Harry Potter i Kamień Filozoficzny. I to właśnie kamienia filozoficznego potrzebuje alchemik, aby przemienić ołów w złoto. 

I chrześcijaństwo jest również dobrze udokumentowane. Dla przykładu wierzę, że Godric’s Hollow – pl. Dolina Godryka, gdzie urodził się Harry jest bardzo jasną wskazówką. W nazwie “Godric” jesteśmy w stanie usłyszeć słowo “God” – pl. Bóg, a “Hollow”, wierzę, że J. Rowling nawiązuje do komory mięśnia sercowego, zatem Harry rodzi się w sercu, w Godric’s Hollow, Dolinie Godryka. Jest również słowo “potter”, pl. garncarz. W Biblii w Księdze Izajasza w rozdziale 64, 1-8 Bóg nazwany jest garncarzem, a my jesteśmy gliną. Prawdą jest zatem, że syn garncarza, narodzony w Godric’s Hollow, Dolinie Godryka odnosi się do istoty ludzkiej. I oczywiście mamy tu też wspaniałe samopoświęcenie się, którego dokonuje Harry jest bardzo podobne do tego, którego dokonuje Chrystus. Podobnie jak Jezus, Harry oddaje się Voldemortowi zupełnie nieuzbrojony i bezbronny, pozwala się zabić, ale na końcu pojawia się na King’s Cross, zatem występuje tutaj krzyż poświęcenia. Jest to bardzo chrześcijański symbol. 

DZ: Nie wspomniałeś o matce Harry’ego, Lily. Czy możesz powiedzieć nam coś o jej symbolice? 

HA: Tak, oczywiście. Lilly jest tak naprawdę tym samym co róża. Obie są białymi kwiatami. Róża i lilia symbolizują nieśmiertelną śpiącą zasadę w człowieku.

DZ: Czy możesz powiedzieć coś więcej o niektórych charakterystycznych bohaterach książki, którzy symbolizują różne zagadnienia w alchemii?

DZ: Tak. Mąż Lilly, James. James jest animagiem, co oznacza, że może zamieniać się w zwierzę i zamienia się w jelenia. W staroangielskim jeleń rozpoznawany jest jako “hart”. H-A-R-T. Wierzę, że J.K.Rowling nawiązuje tutaj do psalmu 42: “Jak łania pragnie wody ze strumieni, tak moja dusza pragnie Ciebie, Boże. Dusza moja pragnie Boga, Boga żywego”. Uważam, że James jest tym symbolem. Widzimy tu więc Lilly i Jamesa razem. Jak długo w człowieku jest pragnienie powrotu do Boga, tak rodzi się nowa dusza i to jest Harry. Harry jest personifikacją dziecka Boga, wewnętrznego krzyża, który może narodzić się w człowieku. Muszę wspomnieć o Voldemorcie, zatem Voldemort jest nagromadzoną siłą wszystkich działań podjętych we wszystkich inkarnacjach na Ziemi, które nie są zgodne z planem Boga. Wola boska, boski plan działa w świecie boskim, ale nie tutaj. Nie mamy zdolności i nie mamy wiedzy, aby pracować nad planem boskim. Cały opór przeciwko boskiemu planowi tworzy wielką siłę i to jest Voldemort, którego musimy pokonać, tak jak Jezus musi przezwyciężyć Szatana. Oczywiście nie możemy zapomnieć o Dumbledorze. Widzisz, kiedy nowa dusza rodzi się w sercu, wtedy następuje natychmiastowy kontakt z Bogiem, ponieważ Bóg wysyła Ducha do Harrego, aby go prowadził. Jest to Duch przyzywający, uzdrawiający, który prowadzi duszę z powrotem do Boga. Cały ten proces transmutacji, jak wiesz z książki, Dumbledore zawsze wspiera Harrego, będąc w tle organizuje coś dla niego, potajemnie mówiąc mu coś i zachęcając go. To właśnie dzieje się w człowieku, w alchemiku, kiedy powraca do Boga, wtedy uzdrawiający Duch przychodzi do niego, aby mu pomóc. Powinienem również wspomnieć o Hermionie. Hermiona jest żeńskim odpowiednikiem imienia Hermes. Hermes w mitologii greckiej jest posłańcem bogów. W mitologii rzymskiej znamy go pod imieniem Merkury. Idea jest zatem taka, że kiedy tylko nowa dusza narodzi się, zawsze coś dzieje się w umyśle. Świadomość rozwija się, dzięki czemu można zrozumieć, co robić. Hermiona zawsze mówi Harremu, co ma zrobić. Harremu pomaga posłaniec bogów, Hermiona. W pewnym sensie Bóg rozwija w istocie świadomość nowego życia do którego się zmierza. I ostatecznie Ron. Jego prawdziwe imię to Ronald Bilius Weasley. “Bilious” jest słowem oznaczającym mdłości spowodowane nadprodukcją żółci. Żółć produkowana jest przez wątrobę. W nazwisku Rona znajduje się słowo “wątroba”. Ron Wątroba Weasley. Tak się składa, że wątroba dla alchemików jest podstawą normalnej, biologicznej istoty ludzkiej. Ten obszar brzucha: wątroba, trzustka, splot słoneczny, śledziona, to są organy, które, wierzymy, że stanowią podstawę dla normalnej, biologicznej istoty ludzkiej. To są ci bohaterowie. 

DZ: W jaki sposób siedmioczęściowa narracja Harrego Pottera symbolizuje alchemiczny proces?

HA: Siedem części alchemii symbolizuje siedem (…) stadiów transmutacji w procesie przemiany ołowiu w złoto. Każda część symbolizuje ogniwo w łańcuchu, który przykuwa normalną, biologiczną istotę ludzką do tego świata, jak to jest dokładnie wyjaśnione w mojej książce. 

DZ: Co zmotywowało Cię do napisania takiej książki? 

HA: Cóż, kiedy rodzi się nowa dusza, zaczyna się od gwiazdy na niebie, jak gwiazda nad Betlejem, która jest odległa. Kiedy jednak poddasz się temu procesowi, przechodzisz przez ten proces, wtedy ta gwiazda staje się jaśniejsza i jaśniejsza, póki nie stanie się jasną gwiazdą. O dobrze, możesz wygrzewać się w miłym świetle słońca swojego serca, ale to tak nie działa, poniewaz jeśli relaksujesz się i cieszysz się tym uczuciem w swoim sercu, nadchodzą chmury i światło odchodzi. Jedynym sposobem, aby to światło świeciło w Twoim sercu, jest wyrażenie go. Musisz powiedzieć o tym ludziom, musisz pisać, musisz pozwolić się temu wyrazić, ponieważ jeśli tego nie zrobisz Twoje serce poczuje się jak ptak zamknięty w drewnianej klatce z tylko jedną małą dziurką. Jaki zatem masz wybór? 

DZ: Tak, tak, naprawdę Cię rozumiem. Dla kogo napisałeś tę książkę? 

HA: Cóż, pierwotnie książka miała być zatytułowana Harry Potter dla poszukujących, jak moja strona internetowa, ale mój wydawca powiedział mi, że Harry Potter jest znakiem towarowym, dlatego nie mogłem go użyć. Tytuł zatem mówi wszystko, ponieważ jest napisany dla poszukujących. Książka jest napisana dla ludzi z całego świata, których serce czuje się jak mały ptak zamknięty w drewnianej klatce i moja książka mówi im “Wyjdź z Twojej klatki i otwórz się na siłę Boga, która może Cię wznieść! Stań się gwiazdą, która zacznie rosnąć jak nigdy i stanie się Słońcem płonącym w Twoim sercu i świecącym na wszystkich wokół.” 

DZ: Hans, dziękuję Ci bardzo za ten interesujący wywiad. Musimy powiedzieć ludziom, jak mogą zamówić książkę. Książka może być zamówiona na amazon.com oraz na rozekruispers.com. Dziękuję Ci bardzo. 

HA: To była dla mnie wielka przyjemność. 

Daj znać, co o tym myślisz!